Valmennuspajat
NY

Mahis

Jyväskylä

Mahis, Jyväskylä

Yhteystiedot

Mahis, Jyväskylä

Vapaudenkatu 25
40100 Jyväskylä

Vastaava työhönvalmentaja
Kati Pajunen
044 7341 769
kati.pajunen@nuortenystavat.fi

Työhönvalmentajat
Heidi Vaittinen
044 7341 684
heidi.vaittinen@nuortenystavat.fi
Janne Marstio
044 7341 613
janne.marstio@nuortenystavat.fi
Jari Hietala
044 7750 548
jari.hietala@nuortenystavat.fi

Minna Pakkanen
044 317 1535
minna.pakkanen@nuortenystavat.fi 

Kehittämispäällikkö
Lea Nikula
044 7341 862
lea.nikula@nuortenystavat.fi

Jyväskylässä Vapaudenkadulla sijaitseva Nuorten Ystävien valmennuspaja Mahis on työikäisten (17-64–vuotiaiden) työttömien henkilöiden kuntouttavan työtoiminnan paja.

Valmennuspaja tarjoaa mielekästä tekemistä arkeen, tukea ja valmennusta työmarkkinoille palaamiseen ja oman uran löytämiseen sekä koulutus- ja työpaikkojen etsimiseen. Pajalla voi myös opetella uusia elämänhallinnan ja arjen taitoja sekä saada vertaistukea muilta samassa tilanteessa olevilta.

Toiminnassa yhdistyvät hyvinvointia tukeva toiminta, sosiaalinen vahvistuminen, osallisuus sekä työhönvalmennuspalvelut.

Palvelukokonaisuudet

  • Starttivalmennus
  • Toimintakykyä vahvistava
  • Työhön ja koulutukseen tähtäävät
  • Osallisuutta tukeva

Pajalla jokainen osallistuja saa oman työhönvalmentajan, joka jalkautuu rinnallakulkijaksi arkeen, erilaisiin verkostoihin sekä opiskeluun ja työllistymiseen liittyviin siirtymävaiheisiin tuetun työllistymisen mukaisesti.

Toiminta on tarkoitettu sinulle, joka

  • haluat itse vaikuttaa asioihin, jotka edistävät hyvinvointiasi
  • kaipaat mielekästä ja tavoitteellista tekemistä päiviisi
  • haluat parantaa työelämä- ja opiskeluvalmiuksiasi
  • toivot rinnallakulkijaa erityisesti siirtymävaiheissa kohti työtä ja opiskelua
  • haluat olla osana yhteisöä

Valmennukseen ohjaudutaan Jyväskylän kaupungin työllisyyspalveluiden sopimuksella. Työtoimintaan osallistujille maksetaan työttömyysetuus, joka on pääsääntöisesti työmarkkinatuki. Lisäksi maksetaan 9 euron kulukorvaus/toteutunut päivä ja Jyväskylän kaupungilta matkakorvaus.

 Meillä on käytössä Paikko-osaamistodistus.
Lue lisää www.paikko.fi 


TULE TUTUSTUMAAN TOIMINTAAN!